Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Lety - letiště
 
DME

Domodedovo Moscow International Airport
Московский Международный Аэропорт Домодедово
     Domodědovo je největší ruské civilní letiště, které ročně odbavuje okolo 20 miliónů pasažérů (a stále se zvětšuje - v plánu je stavba dalších terminálů). Jde sice o mezinárodní letiště, ovšem jeho obrovský význam je také ve vnitrostátní dopravě. Ze zahraničí je Domodědovo hojně využíváno aeroliniemi, jejíž letenky jsou citelně levnější (což souvisí zřejmě mj. i s nižšími letištními poplatky než v případě Šeremetěva). Mezinárodně je pro nás Domodědovo využitelné především pro lety z Německa (Lufthansa, Air Berlin), které jsou o pár tisícovek levnější než lety z Prahy!!!
   Letiště se nachází asi 40 km jihovýchodně od centra Moskvy a dnes je (nově) s hlavním městem spojeno dráhou rychlovlaku. Doprava mezi třemi Moskevskými letišti (Šeremetěvo, Domodědovo, Vnukovo) nebyla nikdy jednoduchá a tak byl přestup spíše za trest. V posledních letech byla všechna tři letiště vybavena nádražím a vlastní dráhou rychlovlaku, která cestující pohodlně doveze na metro. Dráhy mezi sebou sice nejsou propojeny (a nejde jet přímo z letiště na letiště), ovšem všechny jsou napojeny na stejnou trasu metra - dokonce na trasu, která vede v kruhu okolo širšího centra Moskvy. Je tedy snadné přejet metrem od stanice letištního vlaku do stanice druhého letištního vlaku (nebo kamkoli do Moskvy). Cesta každou trasou rychlovlaku trvá 30 - 45 minut, čímž se přestup výrazně zrychlil. Za ideálních podmínek může trvat okolo 1,5 hodin, je však třeba počítat s intervaly vlaků (půl až hodinu) a s tlačenicí v metru, proto je lépe počítat raději s dvojnásobnou dobou - i to je však nesrovnatelně méně než dříve (pro vystavení přestupní letenky bylo třeba 6 hodin mezi lety). Cesta vlakem není sice levná, jedna jízdenka stojí 300 rublů, ale určitě se to vyplatí.
    Přes celní a pasovou kontrolu jsem nešel, čili nemohu posoudit, zda je podobně katastrofická jako na Šeremetěvu, či nikoli, zrovna tak neposoudím odletové prostory, nicméně přílet vnitrostátním letem je naprosto bezproblémový a rychlý.

Terminály: 2; Ranveje: 2 (3.794 m a 2.600 m); Roční osobní kapacita: >20.000.000 pasažérů; Roční nákladní kapacita: 292.000 t; Check-in (přepážky): 132; Gates (vchody): ?; Airbridges (kryté nástupní můstky): 25; Zavazadlové dopravníky: ?; Stání pro letadla: 36

Rok příletu DME: 2010        Vytvoření stránky: 21.6.2010
         

Poslední úprava stránek: 12. března 2011