Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Parky pravěkých zvířat
 
Urzeitpark Sebnitz

     Urzeitpark leží v Sebnitz (česky Sebnice), což je hraniční městečko (s přechodem do Dolní Poustevny). Samotný park se pak nachází jen několik stovek metrů od hraničního přechodu. Je tak blízko hranici, že se sem dá z Dolní Poustevny bezproblémů dojít pěšky. Ze třech Grußových parků je nejmladší a nejvíce stranou. (ostatní dva - Saurierpark Kleinwelka a Sauriergarten Grosswelka jsou sousedé ovšem odsud vzdálení okolo 30 km).
    Historie parku začala v podsatě historií dvou starších sesterských parků a je zbytečné jí popisovat znovu. Urzeitpark byl otevřen v létě roku 1996, jako privátní zařízení (ve vlastnictví rodiny Franze Gruße) a dnes je zde na ploše 1 ha okolo 400 exponátů. Ze všech tří parků je nejméně navštěvovaný a asi i nejméně zajímavý. To však jen z důvodu nebývalé úžasnosti obou parků v okolí Bautzenu. Areál je celkem obyčejná větší zahrada s několika stromy a rostlinami - nic členitého nebo jinak výjimečného, ovšem park je nesmírně zajímavý z jiného důvodu - jsou zde zvířata, která nejsou ani v jednom z ostatních parků a ani v drtivé většině jiných obdobných zařízení ve světě. Jsou to sice všeobecně méně populární druhy, ovšem o to jedinečnější a raritnější je to záležitost. Urzeitpark se specializuje jednak na mladší druhy savců a jednak na menší mořské organismy (trilobiti, hlavonožci atd.). Právě proto, že jde v tomto případě o tak malá prehistorická zvířata, je jejich množství co do počtu největší ze všech parků. Jistěže dinosauři táhnou nesrovnatelně více než předchůdci žiraf či dokonce trilobiti, jenže dinosauři jsou v každém dinoparku, kdežto toto jsou zvířata, kterými se jen tak nějaký park nezabývá a nejsou tudíž běžně k vidění. Každopádně i přes to, že jde o méně obdivované předky dnešních živočichů, je Urzeitpark obrovským magnetem a jednou z největších (ne-li největší) atrakcí v celém regionu.
    Hned u vchodu je mělký betonový bazének talířovitého tvaru. Uprostřed jsou malí skákající předci delfínů a kolem dokola na betonovém břehu - jakoby na okraji talíře jsou rozprostřeny desítky ne-li stovky mořských organismů. Zhruba uprostřed parku je obrovská (asi nejpopulárnější) chobotnice a z nějakého důvodu též vrtulník a mimozemšťani. Po obvodu parku jsou pak rozmístěni především různí savci (předci žiraf, psovitých šelem, nosorožců, jelenovitých a jiných kopytníků atd.), ale též předci velkých nelétavých ptáků nebo velké želvy. Na druhém konci pravěké ZOO je netopýří jeskyně a pro děti King Kong. Bohužel jsou zde narozdíl od Saurierparku a Sauriergarten zvířata až příliš statická a ani v nejmenším nevytváří žádné scény. U mořských je to sice pochopitelné, ačkoli jejich skoro geometrické rozmístění po okraji bazénu není také úplně estetické, ale u savců je statická pozice přinejmenším škoda.
    Už jsem zde pár let nebyl a tak se situace mohla celkem změnit, ovšem tehdy zde bylo jen malé občerstvení se sezením (u King Konga), kde se též vystavovali a prodávali různé minerály. Suvenýry byly prodávány u kasy a to v hodně omezeném množství - nebylo skoro z čeho vybírat.
    Návštěva Urzeitparku je velice zajímavá, pro všechny, které zajímá vývoj života na Zemi, protože zde uvidí (i když jen ve "statických" pozicích) to, co téměř nikde jinde. je to opravdu velmi vhodný doplněk Saurierparku a Sauriergarten, protože tyto tři parky dohromady skýtají průřez skoro celým pravěkem - od prvního života v moři, přes druhohory až po třetihory a první savce, ptáky a v neposlední řadě též lidi.

      Údaje k roku: cca 2001

    Po několika letech jsem zase navštívil Urzeitpark a musím říci, že se zde odehrálo množství veskrze pozitivních změn. Zmizel vrtulník i mimozemšťani. Bazén doznal zásadní změny, takže jeho současná podoba je taková, že uprostřed je ostrůvek s vodními praještěry, břeh je zarostlý a tak jsou betonové plochy s podvodním světem o kousek dále (teď si ovšem nejsem jist, zda to tak nebylo i tenkrát). V kolekci nižších podmořských živočichů jsou druhy vymřelé, ale i recentní.
    V celém parku přibylo významné množství hmyzu a ještě nižších živočichů (např. roztoči). Jde většinou o současné potvory v nadživotních velikostech, takže se můžete důvěrně seznámit s půlmetrovým komárem nebo třiceticentimetrovou blechou či vší. Pravda, jak hmyz, tak podmořští živočichové jsou většinou více železní než betonoví, přesto je to určitě zajímavé.
    Další důležitou změnu prodělala část savců. Je zde mnohem více i těch současných nebo téměř současných (např. jelenovití nebo jednotliví zástupci vývojové větve koní). Staví se skála (nebo jeskyně) ptakoještěrů, nejpříjemnější a nejzajímavější novinkou je však (alespoň pro mne), že přibyly desítky různých našich předchůdců, především pak ty mladší druhy a formy člověka. Od lovců, přes indiány až po úchvatnou scenérii početné skupiny prapředků vykonávajících běžné lidské činnosti podél potoka. Praženy peroucí prádlo, koupající se, myjící si vlasy atd., úžasné.
    Příjemné pro rodiny je, že je zde nyní i možnost občerstvení a především pak bezpočet různých druhů zábav pro děti. Od motorových tříkolek, na nichž se objíždí King Kong až po maxiklokana, kterému je možné vlézt do kapsy. Urzeitpark je tak trochu mišmaš ledasčeho, hlavně mladší historie a málo známé současnosti, zajímavý byl již před lety, ale teď je to ještě mnohem lepší. Navíc vzhledem ke své poloze - v maličkém městečku Sebnitz, které neleží v blízkosti žádného velkého, je tu poloprázdno. Výhodná je též dostupnost z ČR - do Dolní Poustevny se dá dojet mj. vlakem nebo autobusem a Urzeitpark je opravdu tak 200 m za bývalou celnicí.

  Oficiální stránky: www.sauriergarten.de/framesetsebn.htm Údaje k roku: 2008
Další informace o sesterských parcích: Saurierpark KleinwelkaSauriergarten Grosswelka.
           
Fotek je sice málo, jsou staré a tudíž skenované, navíc jsou na většině z nich i mí synovci, ale k nějaké představě snad budou stačit.
 

Poslední úprava stránek: 12. března 2011