Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Parky pravěkých zvířat
 
Parco della Preistoria

     Prehistorický park (Parco della Preistoria) leží nedaleko Milána ve městě Rivolta d'Adda při hlavní silnici č. 11 z Brescie. Je zde sice i pár živých zvířat (plemena domácích zvířat a jelenovití), ale hlavní součástí jsou betonové plastiky pravěkých zvířat a lidí. Je to přesně naopak než bývá v ZOO s dinosaury. Zde jsou doplňkem živá zvířata.
      Park je značně tak říkajíc roztahaný - spíše než nějaký hluboký zážitek je to až zbytečně dlouhá procházka. U vchodu vše začíná jezírkem s jakýmsi plesiosaurem a sladkovodními želvami, okolo je několik klecí s běžnými domácími ptáky. Dále začíná pravěk - cesta vede lesem a sem tam u ní stojí nějaké nevyvedené pravěké monstrum. Dobré je, že jsou betonová zvířata rozmístěná v časovém sledu dle období, kdy ten který živočich žil. Možná právě proto je mezi plastikami tolik prostoru, možná proto, aby v budoucnu bylo možné doplňovat další a nepřerušit tak časovou osu. Výlet do pravěku začíná mořskými praživočichy a pokračuje k druhohorním ještěrům. Zástupci jednotlivých druhů jsou obvykle jen po jednom kusu a většinou též v naprosto "statické" poloze - taková socha bez děje, bez pohybu... Mezi jednotlivými exponáty je navíc opravdu značná vzdálenost, takže prohlídka je stylem jedna nepovedená socha, několik desítek až stovek metrů procházka, druhá otřesná socha, zase stovky metrů ničeho atd. Celkem nuda. Asi ve čtvrtině nebo třetině trasy je ZOO s vzácnějšími rasami domácích zvířat a jelenovitými kopytníky. Za živými zvířaty opět pokračuje pokus o druhohory - Plesiosaurus, Stegosaurus, Brontosaurus, Triceratops... V polovině trasy je občerstvení, ovšem žádný luxus - v podstatě lepší prodej ze stanu. Jsou tu ty nejpopulárnější a nejznámější obyvatelé pravěké historie - Iguanodon, Tyranosaurus, Velociraptor apod. V poslední fázi následují třetihory, první savci, ptáci a lidé. Celá trasa je zakončena výstavou fosílií - to je ovšem ve stylu celého parku... zkameněliny (jistě i dost cenné), ovšem stálá výstavní expozice je ve stanu...!
         No jde rozhodně o zařízení, které bohatě stačí vidět jednou a ani to není nutné. Betonové výtvory jsou většinou dosti zoufalé. Pominu-li pozice zvířat (skutečně většinou jen stojí - nic víc, nepasou se, nechodí, neleží...), pak mně rozhodně nenadchla ani podoba. Zvířata působí tak nějak amatérsky. Oči často vypadají jako přilepená žvýkačka, na kůži chybí detaily... Neforemný Brontosaurus, Plesiosauři jakoby právě prolezli emailem, Iguanodon s tak malýma nohama v poměru k tělu, že by byl ve skutečnosti sotva schopen unést vlastní váhu. Spíš než malé nohy byl Iguanodon "vyžraný", jenže tak nepohybuschopné býložravé zvíře by se asi sotva dožilo dospělého věku, protože si sotva lze představit snadnější kořist. O něco lépe je na tom Hadrosaurus (Anatosaurus), který zase vyfasoval jednu nohu silnější (objemnější) než druhou. Pteranodont je skoro barevnější než papoušek. Přímo otřesně působí většina prvních savců a ptáků - Diatryma, šavlozubý tygr, "praslon" Platybelodont, jeskynní medvěd apod. Relativně hezký a povedený je mamut, ovšem jen ten dospělý - dvě mláďata jsou zase nepovedená. Obdobná situace panuje i s pralidmi... Nejotřesnější je Australopitecus s výškou asi ke kolenům dospělého člověka - takový menší pavián.... Navíc je v jednom "výběhu s Proconsuly (ještě starší pralidi - spíš opice) a s Kromaňonci! Kromaňonská jeskyně je však spolu s dospělým mamutem a jeskyní Neandrtálců nejhezčí záležitostí, kterou je zde možné vidět. Jeskynní medvěd není kdo ví co, ale je na tom lépe než jeho lovci, kteří mají takové nepřirozené vousy a vlasy (některým se navíc odlepují), že působí spíš jako pohádková strašidla než jako napodobeniny skutečných lidí. Co se mi zde opravdu líbilo s parkem příliš nesouvisí a sice množství břečťanů - snad každý strom je obtočen břečťanem. Jistě - slabá náplast na to ostatní, co mě naopak nenadchlo. Parco della Preistoria není nic, co bych mohl doporučit - 10 € je lepší propít než tady utratit za vstup.

  Oficiální stránky: www.parcodellapreistoria.it Údaje k roku: 2007
           
         

Poslední úprava stránek: 12. března 2011