Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Německo
 
ZOO Rostock

     ZOO Rostock byla (pokud se nepletu a nepočítám-li Slovensko) vůbec první zahraniční zoologickou zahradou, kterou jsem viděl. To je již ovšem tak 21 let. Právě proto jsem byl moc zvědavý, co se od té doby změnilo. Všechny německé ZOO, které jsem viděl s odstupem 10ti - 15ti let, prodělaly celkem výrazný přerod, proto jsem větší změny očekával i zde - v nesrovnatelně větším a důležitějším zařízení. Ovšem, z toho, co jsem viděl v Rostocku jsem byl absolutně šokován... V téhle ZOO nezůstal kámen na kameni - vše je de facto úplně nové!!! Nevěřil jsem vlastním očím, ale v tak velké - 56ti hektarové ZOO jsem poznal jen dvě věci - pavilon ledních medvědů a výběh lemurů kat (a i ty jsou v nesrovnatelně lepším stavu)!!!
    Rostocká ZOO je silnicí a tramvajovými kolejemi rozdělena na dvě části. Tenkrát byla ta jedna buď nová a ještě nebyla pořádně zařízená nebo to tak alespoň vypadalo - bylo tady pár výběhů losů apod., vše vlastně jen oplocený prostor v lese. V té druhé - hlavní části byla pak vlastní ZOO. Ne, že by byla vyloženě špatná, ale tak nějak spíše provinční ZOO menšího významu. Expozice nijak moderní - obyčejné. Spousta volného místa mezi nimi. Jediným skutečně pořádným pavilonem byl právě pavilon ledních medvědů, vše ostatní bylo spíše neoslnivé. Krom zmíněných ledních medvědů zde byl nevýrazný sloninec, fádní obdélníkový bazén tuleňů a příšerný pavilon, v němž bylo kde co - papoušci i gorily. Ze zvířat, které stojí za zmínku, ještě giboni, šimpanzi a mandrilové (tehdy zdaleka ne tak běžní jak dnes). Nic extra výrazného.
    A situace dnes? Předně má ZOO dva vchody a je možné tedy vstoupit kteroukoli částí - obvykle starý vchod (spíš vchod na starém místě) používají ti, co přijeli tramvají a nový pak vzhledem k parkovišti, ti, co přijeli vozem. Již si nepamatuji jak byly obě části spojené tenkrát - myslím že se normálně vycházelo a zase vcházelo (ale jist si nejsem), dnes je zde podchod. ZOO jako celek je skutečně nová, moderní, luxusní a úžasná. Za vchodem v nové části je nádherný prosklený společný výběh vyder a nosálů s vyhlídkou uprostřed - celá ZOO je bezbariérová, takže i vyhlídky mají nájezdy. Dále je obrovský bazén tuleňů, naproti nádherná monstrózní průchozí voliéra vodních ptáků a za ní pavilon starosvětských opic. V jedné části jsou makaci lví (Wanderu) v druhé kočkodani husarští - obojí v kombinaci s vodními ptáky a jeřábi! Výběhy jsou skutečně nádherné a prostorné. Z předu je široký vodní příkop, jehož břehy jsou hustě zarostlé nejrůznějšími okrasnými rostlinami. Obvykle bývají jeřábi ve výbězích typu "louka", při pohledu na zdejší jeřáby koupající se v opičích výbězích jsem marně vzpomínal, kde jsem viděl jeřába po pás ve vodě... Za opičárnou následují rozlehlé smíšené výběhy kopytníků (velbloudi, zebry, antilopy, divocí osli...) a dále klokani a psi hyenovití. Následuje průchod do staré části...
    Než se pustím podrobněji do nové části musím napsat pár obecných údajů, abych se neustále neopakoval... Pavilony jsou obvykle menší, přesto velmi mile šokující je, že téměř každé zvíře má pavilon přístupný lidem, takže jsou tu pavilony opic, kočkovitých šelem + surikat, zoborožců, slonů, krokodýlů, ptáků atd. Výběhy mají obvykle vyhlídky nebo odpočívadla - tím zdaleka nemyslím lavičku, ale zařízení typu pergola v africkém stylu atd. Drtivá většina expozic je kombinací dřeva a skla nebo vodního příkopu, který ovšem není nikdy tím běžným betonovým, nýbrž hustě zarostlým - přírodně vypadajícím. Zvířata jsou dle možností chována často společně.
    Procházka starou částí od podchodu začíná voliérami sov, ze zajímavějších expozic následuje pavilon myší (!), což je normální běžná klasická místnost s harampádím - stará váha na ni ošatka dříví, opodál regál na němž visí brusle...  a všude se tu prohání myši a potkani. Pavilonek je klasicky zděný a prosklený, vedle skla je zabudovaný monitor, který snímá sovu pálenou na půdě.. Je to sice drahá kravina pro myši a potkany, ale neobyčejně úspěšná - lidi se rádi dívají jak myši běhají po stole... O kus dál je pavilonek zoborožců, loskutáků atd., za ním maličký pavilon krokodýlů. Dál jsou skvostné výběhy velkých koček a surikat, pod jejichž expozici vede tunel s průzory uprostřed. Exkluzívní záležitostí je výběh irbisů (levhartů sněžných) - ze tří stran prosklené vyhlídky se zastřešeným odpočívadlem a čtvrtá zadní stěna je umělá skála, přičemž uvnitř je nepřístupný pavilon, nicméně z druhé strany je na skálu schodiště - do jeskyně v patře, odkud je možné irbisi pozorovat beze skla jakoby průrvami mezi kameny. Další je rozsáhlý výběh s jezírkem pro vodní ptáky (vrubozobí, čápi, plameňáci), samozřejmě průchodí s efektním řetězovým mostem. Následuje ptačinec (kde jsou též hutie), výběhy jelenovitých a dále již zmíněný starý (rekonstuovaný) pavilon ledních medvědů. Naproti je z bývalého příšerného bazénu tuleňů zbudováno zařízení pro tereje. Kolem opic lze pak projít ke sloninci, akváriu až k pavilonu lidoopů a tučňáků. Poslední nebo naopak první od původního vchodu je velmi solidně vypadající nový  pavilon pelikánů, který je těsně před otevřením.
    Tady se dá obdivovat bezpočet věcí - pavilonů, výběhů, zvířat... Jedinými skutečně slabšími expozicemi jsou pavilon tučňáků a pavilon lidoopů (oba dost staré - možná původní). Je zde neuvěřitelné množství nejrůznějších "kravinek" pro zábavu dětí - ať již placených nebo zdarma. Spousta z nich je originálem (aspoň jsem nic podobného nikde neviděl), ale v některých případech jsem marně přemýšlel, k čemu je to vlastně dobré nebo jak se s tím zachází..., ale oni na to děti jistě přijdou. Když si vezmu například zdejší, do země zapuštěné trampolíny, které jsou z jakési gumové mřížky, tak ty na první pohled vypadají jako běžný kanál, ani by mě nenapadlo pochybovat o tom, že to tak není, ale děti musí všechno prošmejdit, takže by rychle přišli na to jak to pruží... Absolutně jsem třeba nepochopil celou obrovskou soustavu zařízení s tekoucí vodou... Nebyly na blízku děti, tak nebylo to od koho odkoukat, rozhodně ale vypadá velmi efektně (viz. foto níže).
    Pokud nevíte, co s časem nebo kam na výlet, klidně začněte uvažovat o Rostocku... Je to cca 5 - 6 hodin po dálnici, ale skutečně to stojí za to. Mně ZOO absolutně uchvátila (i když přiznávám, že možná částečně proto, že znám její starší nesrovnatelně horší verzi). Vstupné stojí sice 11 €, děti (3 - 16 let) 6 €, ale za ty peníze máte rozhodně zábavu na celý den! Navíc je možnost zvýhodněného rodinného vstupného 1+3 za 21 € nebo 2+3 za 31 €..

  Oficiální stránky: www.zoo-rostock.de Údaje k roku: 2008
   

Propagační materiály

     
         
         

Poslední úprava stránek: 12. března 2011