Co je vektorový obrázek?
Vektorový obrázek je počítačová kresba, přičemž je obrázek složen z několika desítek až tisíc pravidelných nebo častěji nepravidelných geometrických tvarů s barevnou výplní. Jednotlivé geometrické tvary (objekty) se vzájemně překrývají v přesně definovaném pořadí a tvoří tak celkový obrazec. Tímto způsobem lze vytvořit velice zdařilé kresby, které jsou často na první pohled k nerozeznání od fotografie. Existuje několik formátů vektorové grafiky od nejběžnějších a méně vyvedených WMF (klasický klipart sady Microsoft Office) až po profesionální CDR (Corel Draw) a AI (Adobe Illustrator).

Jaké je uplatnění vektorových obrázků?
Rozsah uplatnění je obrovský - především ve veškerých reklamních a jiných tiskových podobách. Kvalitní vektorový obrázek je použitelný pro tisk informativních tiskovin (prospektů, brožur, letáků...), ale i reklamních (samolepky, omalovánky, plakáty...). Stejně tak jsou vektorové obrázky ideální pro potisk reklamních a jiných předmětů (trička, zapalovače, hrníčky...). Z vektorových obrázků lze tvořit menší i obrovské informační tabule - kartičky i billboardy... Nejpodstatnějším faktem je ve všech těchto případech, že narozdíl od “ruční” kresby, je počítačově nakreslený obrázek neomezeně namnožitelný (bez ztráty kvality), takže je jeden každý obrázek využitelný pro nekonečné množství účelů.
V praxi se vektorová grafika osvědčila při tvorbě jmenovek zvířat v ZOO nebo obrovských informačních tabulí, samolepek, pohledů (v kombinaci s rastry), potisku triček atd. Je nedílnou součástí mnoha internetových stránek. (Množství příkladů můžete vidět na stránce "Co lze kreslit (příklady)" a na stránce "Realizace").
 
Větší ukázky naleznete na stránce "Realizace".
 
Příklad jak vzniká obrázek ocelota:
(pro zajímavost jde o 864 objektů složených z 54.079 bodů, což znamená cca 75.000 kliknutí myší - cca 10 hodin práce)