Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Historie
 
   Tyto internetové stránky běží již od 7. května 2004. Původně vznikly jen kvůli fotogaleriím z dovolených. Vždycky, když jsem se vrátil, byla spousta lidí zvědavá na fotky, kterých obvykle bývají stovky. Nikoho nevynechat znamenalo, strávit s každým hodiny... Časově velmi náročné. Říkal jsem si, že internetovou galerií eliminuji to množství lidí (což se nakonec zadařilo).
    Původní stránky byly absolutně naivní, nedokonalé. S tvorbou internetových stránek jsem začínal a tak jsem pořádně ani neuměl zformátovat texty, tabulky atd. (je to přece jen absolutně jiná práce než Word nebo Excel). Všechno bylo tvořeno ryze WYSIWYG ("What you see is what you go", tedy "děláš, co vidíš"), o nějakých HTML kódech nebo dokonce CSS stylech, či Java scriptech jsem neměl ani ponětí... Dokonce ani grafika, která je mi vlastní, nebyla kdo ví co... Šlo jen o obsah...
    Jak už to tak na začátku bývá, byly stránky na freehostingu (v tomto případě Tiscali). Už si přesně nepamatuji, myslím, že jsem měl 100MB prostoru... Jenže už po měsíci a půl se mi přestalo dostávat místa na serveru. Stránky a hlavně obrázky zabíraly příliš prostoru.  Vyhledal jsem tedy větší freehostingový server u Tenzoru. To bylo dalších, myslím, 500MB. Jenže to přineslo pár problémů - jednak pořádně nefungoval FTP přenos, takže se všechno na server "nahrávalo" přes internetovou stránku a jednak měla část webu jiné adresy, takže technicky jako dva weby, které spolu nemají nic společného (což je problém při následných úpravách a změnách). Stránky musely být koncipovány jako jednotlivé samostatné na sobě nezávislé stránky ne jako kompletní web. Ale v tu chvíli to stačilo. Přibývaly stránky i galerie... Začal jsem více pronikat do samotné tvorby stránek a tak již brzy přibývaly grafické prvky nebo lepší navigace. Cestování brzy doplnily první vlaštovky v kategoriích ZOO a Kreslení a zase bylo málo místa. Chtělo to radikální krok...! Placený webhosting.
    Ještě týž rok - předposlední den, tedy 30. prosince 2004, je první část stránek přesunuta na nové placené místo, které celkem levně poskytovala firma Interhosting. Pochopitelně na luxusní doméně www.romanhynek.cz, tedy žádná příšerně dlouhá nezapamatovatelná adresa s tiscali na začátku (na doméně několikátého řádu). Těch stránek už bylo tolik a za nimi pochopitelně i tolik hodin práce, že už jsem ve vlastní tvorbě zvládal ledacos, takže stránky na nové doméně byly v naprosto novém kabátě. Přibyla spousta grafických a designových prvků, už to nebyly jednotlivé stránky, ale celý web. Postupně vznikaly nové a nové stránky, které jsem se neustále snažil kompletovat a vylepšovat. Navigace v Java Scriptu, nové kategorie atd. Po nějakém čase přestalo stačit místo. Naštěstí se to v případě placeného hostingu dá řešit doobjednáním prostoru navíc. Navýšil jsem to na 3GB...!
Dalším zlomovým okamžikem byl říjen 2006... Interhosting byl odkoupen společností Český server a tak se stránky (se stejnou adresou) přesouvají na jiný server, což je úžasné, jelikož Český server narozdíl od Interhostingu má lepší servis, administraci atd. Od té doby jsou též k dispozici veškeré statistiky. Hned na to přišel další "průlom"... Jednu dobu jsem se podrobněji zabýval astrologií, to mělo mj. za následek, že se mě dodnes často mnoho lidí ptá, co znamená to či ono... Rozhodl jsem se tedy dát na internet i astrologickou část, kde by si každý sám mohl vyhledat dle svých dat vše potřebné (tedy to nejdůležitější). Nejdřív jsem s tím sice váhal, ale nakonec jsem přece jen v listopadu začal. Za rekordní dobu necelé dva měsíce, byla kompletní astrologie (stovky stránek) na internetu. Dodnes je to naprosto nejpopulárnější a nejnavštěvovanější část webu ve všech ohledech. Krom toho jsem web rozšířil i o podnikatelskou část - střechy a následně i o grafiku. Podstatně ubylo času, což se odrazilo i na aktualizaci webu, přesto je snaha každý měsíc, alespoň o nějaké novinky.
    V říjnu 2007, po roce bezvadného fungování na Českém serveru jsem se rozhodl znovu zdokonalit web a obléknout ho do nového kabátu. Základní design zůstává stejný, graficky se mění jen titulky a několik drobností, ovšem zásadně se přerodila struktura webu a především navigace. Stránek je už skoro tisíc (asi bez třiceti), což způsobuje menší přehlednost webu. Proto jednak měním plošně velkou a ne zcela přehlednou navigaci za mnohem lepší přehlednější a názornou, která už nepotřebuje Java script. Některé položky původního menu jsem sloučil, umožnil přechod na podnikatelské části. Navigace sice zabírá vetší plochu monitoru, ale je kompletně a automaticky sbalitelná, takže nepřekáží obsahu stránky. Ve zjednodušené podobě (bez podpoložek, jen s hlavními sekcemi) je též navigační panel na spodku každé stránky. Stránky, které slouží jako rozcestí do jednotlivých pod kategorií jsou tvořeny obdobně automaticky vyjížděcím panelem s odkazy a popisky. Přidal jsem vyhledávání ve stránkách a ikonky pro rychlý přesun na úvodní stranu, do mapy stránek (tzv. sitemap) nebo k nápovědě, kde jsou rady, když něco nefunguje a vysvětlení jak se pohybovat po tak obsáhlém webu. Všechny ty moderní vychytávky jsem doplnil ještě o datum, čas a údaj o svátcích. Krom jiné jsem se taky snažil zformátovat veškeré texty, tabulky a další prvky tak aby fungovaly (a zobrazovaly se přibližně stejně) nejen v Internet Exploreru a od něj odvozených prohlížečích (osobně používám Maxthon), ale i ve velmi rozšířeném FireFoxu (a tedy snad i v Mozille) a částečně též v Opeře (tam snad vše funguje celkem dobře, až na šířku stránky - z nějakého divného důvodu se objevuje šířkový posuvník, ačkoli na boku nic není). I když to možná nevypadá, jsou to velice rozsáhlé a zásadní změny, které doufám každého čtenáře webu potěší.
    Dalším významným mezníkem pro web je říjen 2008, kdy se stránky přestěhovali na nový server. S Českým serverem byla sice spokojenost, ovšem jen 3GB prostoru. V novém umístění na Ebole je prostoru 10GB a to za zlomek ceny (cca 5x levnější hosting!). Cena je tak příznivá, že jsem si zřídil ještě druhou doménu (dokonce s 50GB prostoru) a obě dohromady jsou asi o 200Kč levnější než jedna u Č. serveru, která měla jen ty pouhé 3GB. Potěšující je, že i při tak výrazně nižší ceně jsou služby i servis přinejmenším srovnatelné.
    S přechodem na nový server jsem zároveň zrušil statistiky, které mi měsíc co měsíc zabíraly dost času a rozhodně neoslovily tolik lidí, aby se vyplatilo jimi zabývat.
Další větší změny přichází počátkem roku 2011. Z časových důvodů výrazně zeštíhluji a zjednodušuji celý web. První zásadnější změnou je návrat ke standardnímu menu, které se snadněji edituje a druhou ještě zásadnější změnou je odstranění několika stránek nebo celých jejich částí. V první řadě to jsou veškeré rozcestníky, v druhé řadě stránky, které již nejsou potřeba (více méně podnikatelské). Následují stránky, které zdaleka nesplnily mé očekávání a byly spíše pro zlost - např. mapa stránek, ankety, kniha návštěv, měsíční historie webu apod. Další skupinou odstraněných stránek jsou takové, které prostě jednoduše nemohu nikdy stihnout dotvořit - např. země světa (ponechal jsem jen ty hotové)... Světové měny jsem chtěl původně řešit obdobně, tzn. ponechat ty hotové, ale jelikož si mě poměrně dost lidí plete s numismatikem a stále žádá nějaké informace (které jsou mimochodem k dohledání na internetu), rozhodl jsem se odstranit celou tuto sekci. Nápovědu jsem odstranil také, protože by ji bylo třeba aktualizovat a především proto, že nápověda jak se chovat na internetu by už měla být zbytečná... Přece jen je 21. století...
    Původně jsem chtěl zrušit i kompletní astrologii, jelikož je to pro mě opravdu již hodně dávná minulost, ale kvůli četným "protestům" jsem ji ponechal - aspoň prozatím. Stejně tak ponechávám i kompletní sekci ZOO, ale předpokládám, že ji někdy ve vzdálené budoucnosti zruším (až se mi podaří ji kompletně převést na druhou doménu, která se zabývá jen a jen zoologickými zahradami - www.wzd.cz).

Poslední úprava stránek: 12. března 2011