Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Naši cestovatelé
 
Byla skutečná řada českých cestovatelů a badatelů, kteří v historii znamenali mnoho. Znal je téměř celý svět a přesto je dnes většina z nich zapomenuta. A pokud na ně nezapomněl svět nebo lidé v oblasti jejich působení, my jsme je z paměti většinou vytratili. A to i přes jejich úspěchy, poznatky, objevy, prvenství.... Rozhodně tady neobsáhnu všechny, protože informace jsou často velmi obtížně dostupné, ale budu se snažit alespoň o ty dávno zapomenuté nebo známé jen jménem. Taktéž nelze říci že půjde výhradně o Čechy, jelikož hranice byly tenkrát jinak a tak se spousta "Čechů" narodila třeba jako Němci. Zkrátka půjde o cestovatele, kteří mají k Čechám nějakou významnou vazbu.
 
Tadeáš HAENKE
celým jménem Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (též Tadeus, Taddäus, Thadæus, Tadeo  Henke, Hänke, Hænke)
* 6.12. 1761 Chřibská, † 31.10.1817 Cochabamba (Bolívie)
(podle jiných údajů byl narozen 5.12. 1761 a stejně tak existuje i několik údajů o datu úmrtí, další nejčastější jsou 24.10. 1817 nebo 4.11. 1816)
 
Dnes téměř zapomenutý, neznámý a opmíjený, přesto velmi významný cestovatel, přírodovědec, botanik, lékař a etnograf, zvaný též „Lovec leknínů“ nebo „Český Humboldt“ se do historie zapsal hned několika činy, především sice cestovatelskými a botanickými, ale zdaleka nejen jimi. Vypustil u nás první mongolfiéru (balón), byl prvním Čechem na Aljašce (1791), Nové Guinei (1792), Novém Zélandu (1793), v Austrálii (1793), na Tahiti (1793), v Cuzcu (1794), první kdo pokořil Ekvádorskou nejvyšší horu Chimborazo (1804), objevil chilský ledek jakožto vynikající hnojivo, významné jsou jeho etnografické poznatky o jihoamerických indiánech, desetitisícové muzejní botanické a etnografické exponáty zaslané do Evropy, množství botanických objevů, které jsou dnes již více méně zapomenuty. Jeden botanický objev ho však proslavil. Dokonce natolik, že je to jediný fakt, který o Tadeáši Haenkem veřejnost ví (pokud Haenkeho vůbec zná). Tadeáš Haenke roku 1861 objevil na řece Mamoré největší leknínovitou rostlinu světa – viktorii královskou, leknín, jehož obrovské listy unesou tříleté dítě. Více...
 

Poslední úprava stránek: 12. března 2011