Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Počítačová grafika
 

!!! Vyberte v menu konkrétní položku !!!

   Bez vyjímky práce myší - ani skenování, ani žádné pochybné trasování - jen optická myš. Dokonce ani tablet ne... Jsou to všechno skutečné kresby. Vektorová (tedy křivková) grafika znamená, že se kreslí různé geometrické vesměs nepravidelné n-úhelníky s barevnou výplní, které se vzájemně překrývají a tím tvoří obrazce. Tady na internetu jsou všechny obrázky převedené na rastry (jpg nebo gif), protože internet nemá podporu vektorů, ovšem originály jsou v křivkách. Rozdíl je ten, že zvětšíte-li rastrový obrázek, rozostří se a při větší velikosti budou vidět kostičky (pixely), z kterých se skládá. To ovšem neplatí o vektorech. Když budete mít nakreslený např. modrý trojúhelník, můžete zvětšovat jak chcete a bude stále stejný. Pro představivost - vektorové jsou například kliparty ve Windowsu, které čas od času vkládáte třeba do Wordu. Zvětšujete je a jsou stále stejné - "nekostičkované" - a to jsou kliparty od Microsoftu asi tou nejhorší vektorovou grafikou, která se používá.
    V mém případě to byl původně jen pokus... tak vznikl první obrázek - tygr (který sice není kdo ví co, ale pro zajímavost jsem ho sem umístil). Po prvním pokusu přišel záhy druhý. To se opakovalo a brzy už to byly cíleně kreslené obrázky, které se nakonec staly jedním ze zdrojů obživy.
   Kreslení na počítači ve velkém přišlo se zakázkou do ZOO Chleby... Zoologocká zahrada dostala grant z MŽP na osvětovou činnost - konkrétně na výrobu informační tabule o bažantech a druhé o dravcích. Jediné, co bylo tehdy dáno, byl rozměr 2x1m a zaměření - tedy dravci a bažanti. Původně jsem to odmítl, protože to bylo v naprosto nevhodnou dobu - listopad a část prosince. Tedy těsně po dovolené, kdy jsem obvykle do nocí v práci doháněl zameškaný měsíc. Navíc v tu dobu (podzim a zima do konce roku) bývá nejvíce práce - celý rok se nedělá tolik střech jako v tohle období. No a do toho jsem měl tvořit dvě obrovské infocedule... Byl na to cca měsíc + výroba stojanů, což bylo při zaměstnání nereálné a posouvat se to nedalo, jelikož včas nevyužitý grant propadá... Dlouho jsem se tomu vyhýbal až jsem byl ukecán s tím, že to platí ministerstvo a když to tedy zvládnu, pokryje mi to letenku na další rok... Asi jsem to úplně nedomyslel, ale nakonec jsem to slíbil... Na otázku jak má cedule vypadat, jaké jsou představy, jsem dostal odpověď: "To jedno, jeď se podívat do Liberce, jakou maj ceduli o sovách a udělej to lepší...".
    V Liberci jsem sice nebyl, ale pojal jsem to ve velkém stylu. Když bažanti, tak všechny druhy (něco málo přes 40).´Plně původně jsem kreslil nejen celé bažanty, ale dokonce kompletní páry, protože obvykle vypadají kohouti jinak než slepice. Jenže to bylo časově neúnosné a tak jsem "nezajímavé" samice vynechal. To rozhodně nestačilo, tak jsem začal kreslit jen hlavy. Šlo to pomalu. Chodil jsem do práce a když jsem pozdě večer končil, usedal jsem k počítači kreslit bažanty. Docela jsem si oddychl. když byli hotoví, ale to mi stále ještě zbývali dravci. Těch je přes 200 druhů a tak jsem se rozhodl kreslit jen "od každého něco" - celkem asi 45 druhů. Až na malé vyjímky už jen hlavy, na druhou stranu dravce už jsem přece jen kreslil detailněji... Nestíhal jsem to, kreslil jsem pořád. Když jsem měl 2x v měsíci čtyřdenní volno, padlo úplně kompletně na kreslení - z těch čtyř dnů jsem naspal celkem 4 hodiny. Ke konci už jsem často zůstával vzhůru celou noc. Měl jsem toho opravdu plně zuby. Byl jsem tak přetažený, že jsem občas dělal pěkné kraviny - jednou jsem se třeba přistihl, že jedu v protisměru (v Praze). Nebo přesněji nepřistihl - troubil na mě protijedoucí autobus jako zběsilý a já netušil proč, pár minut mi trvalo než jsem přišel na to proč jezdí na druhé straně... Na štěstí se nic nestalo, obě cedule byly včas na místě a já mohl všechno dospat.
    Obě cedule tenkrát sklidily náležitý úspěch a zanedlouho putovaly v digitální podobě do zemí bývalého SSSR. Jedna i druhá dodnes v ZOO stojí (ačkoli už jsou částečně vybledlé) a k vidění jsou též mezi realizacemi na mých grafických podnikatelských stránkách. Letenku jsem z toho tenkrát sice nezaplatil, ale vlastně ihned jsem si koupil nový rychlejší počítač.
    Původně to byly primitivní kresbičky, pak začaly jmenovky zvířat v ZOO, kde se technika zdokonalila, ale ještě stále to nebylo ono. Ty infotabule jsem též začínal s minimem zkušeností, ale po devadesáti nakreslených obrázcích na obou tabulích, už byl styl docela vytříbený. Jak ovšem přibývaly oblasti využití obrázků a bylo jich třeba ve větších rozměrech, začal jsem kreslit mnohem a mnohem podrobněji, obvykle včetně titěrných detailů. Čím déle jsem kreslil, tím byly obrázky dokonalejší, až se technika i styl vypilovali do dnešní podoby, kdy je obrázek v běžném rozměru často k nerozeznání od fotky.
    Z opravdu jednoduchých triviálních neuměle nakreslených kresbiček se za ta léta staly "skorofotky". První díla mají jen desítky objektů a zabraly mi pár hodin, poslední obrázky mají objektů několik tisíc (na stovky tisíc uzlů) a trávím nad nimi i tři dny...
   Tady jsou k vidění téměř všechny. Tedy všechny, které mají smysl, vynechal jsem takové ty "neobrázky" (tj. stovky různých vlaječek, map, nejrůznějších log atd.) a též veškeré z nějakého důvodu překreslované postavičky nebo předměty - výše je vidět např. část bobrovkové střechy nebo Růžový panter, ale je toho mnohem víc. Synovcům na trička jsem před lety překresloval dokonce i Teletubbies, o kterých si fakt myslím své...
 

Poslední úprava stránek: 12. března 2011