Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Lety
 

!!! Vyberte v menu konkrétní položku !!!

   Zvláštní samostatná cestovatelská "disciplína" - létání... Pryč jsou časy dávných cestovatelů, kteří se přepravovali většinou na (dnes již historických) lodích. Pryč jsou časy, kdy nebyl až takový problém, že cesta trvala několik let. Dnes se to bez letadla většinou zkrátka neobejde...  A tady nastává hned několik "dobrodružství"... kde si odbavit letenku, kde čekat na letadlo, kam jít teď, kam potom atd. Zkrátka orientace na letišti není vždy stejná a systém odbavování už vůbec ne. To jsem ovšem vynechal volbu letecké společnosti. I to jsou důvody vzniku této kategorie na mých stránkách. Žádný seznam letadel, letišť nebo aeroliní, jen ty s nimiž mám osobní zkušenost.
    Letadlo si obvykle nevyberete a tak nezbývá než letět tím co je přistavené, ale v aerolinkách obvykle alespoň omezená volba bývá. Drtivá většina lidí volí jednoznačně podle ceny, což je sice pochopitelné, ale ne vždy nejlepší a nejvýhodnější - k čemu je mi levnější letenka, když kvůli zpoždění nestihnu někde přestup. Pokud to není v rámci jedné letenky, zpožděná letecká společnost následky neřeší... a možnosti (aspoň teoretické), které jsou v Evropě, přestávají platit ve všech trošičku exotičtějších zemích. Takže výsledek...? Levnější letenka, ale zmeškaný přestup a peníze navíc za novou letenku z přestupního místa. Nemám naštěstí takovou osobní zkušenost, ale viděl jsem na vlastní oči, když se tento příběh stal nějakému tuším Švýcarovi na Grenadě. Byl na dovolené na Barbadosu a protože měl dost času, zaletěl si (neplánovaně) na Grenadu. Odlétat měl stejným letadlem jako já, jenže to mělo více než půl dne zpoždění a jemu tak uletělo letadlo z Barbadosu do Londýna. Od Caribbean Star za zpoždění tehdy dostal zdarma oběd, ale tím to myslím skončilo. Byly sice snahy letištního personálu telefonovat kamsi a něco vyřizovat, ale nejsem si úplně jist, zda se to podařilo. Ten Švýcar byl dost nepříčetný...
    Pro mě osobně je cena také jedním z nejzákladnějších faktorů, ale snažím se alespoň kupovat letenky najednou (většinou si ovšem sám musím zjistit spojení a pro letenku si pak už jít s konkrétními čísly letů) a pokud možno regionální přelety s jednou společností. Pokud mám v tom kterém místě dostatek času, neřeším to, tam mě zpoždění nebolí.  Co se týká těch hlavních - většinou zaoceánských dlouhých letů, pokud je na výběr za srovnatelných podmínek z více společností, volím vždy tu, která je součástí Sky Teamu. Jednak jsou ozkoušené, jednak mají bezvadný servis a hlavně Sky Team má (stejně jako i jiné letecké aliance) doprovodný "věrnostní" program - v případě ČSA je to OK Plus. Proletěné kilometry (vlastně míle) se sčítají a za určité množství si lze vybrat letenku zdarma. Je to odstupňované - čím více mil, tím delší letenka. Na cestu kolem světa je třeba myslím 160.000 mil, ale na Evropu stačí asi 20 nebo 30 tisíc mil.
 

Poslední úprava stránek: 12. března 2011