Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Německo
 
Schmetterlingsfarm Trassenheide

     Motýlích domů, parků, zahrad a tak podobně jsou po světě spousty, poměrně dost jich je i v Německu. Bohužel bývají tak říkajíc na jedno kopyto. Většinou se od sebe příliš neliší a to ani zařízením, ani vegetací a už vůbec ne samotnými motýli. Světlou vyjímkou je mezi německými zařízeními (vedle Motýlího domu v Jonsdorfu) Schmetterlingsfarm v Trassenheide.
    Tato hala stojící na výhodném turistickém místě - na ostrově Usedom, je podle sloganů největším motýlím zařízením v Evropě. Nemám k dispozici žádné materiály, podle kterých by to bylo možné ověřit, ovšem faktem zůstává, že jsem nic tak velkého neviděl nejen v Evropě, ale nikde jinde. Neviděl jsem dokonce ani žádný jiný motýlí dům, který byl alespoň poloviční! Byla otevřena teprve v roce 2005 v bývalé sportovní hale na ploše 5000 m2. Jde o soukromé zařízení, jež po první farmě ve Steinhude am Meer (r. 2000) založili manželé Lehmannovi, kteří žili 15 let v Thajsku, přičemž většinu toho času strávili v džungli výzkumem motýlů.
    Hala obdélníkového půdorysu je plná tropických rostlin. Pro lidi nejzajímavější jsou banány, kaktusy nebo množství orchidejí. Cesta vede dokola a na pěti místech je spojena i uprostřed. V první třetině je jezírko s KOI kapry a u vstupu do haly voliéra s arou. V celém prostoru pak volně poletují tisíce barevných tropických motýlů. Bývá jich tu prý až 3000 kusů - rozhodně je nemusíte hledat všude ve vzduchu okolo květin nebo krmítek se jako barevné papírky mihotají pestrá křídla. Už jen procházka halou je úžasná, dokonce tady je o něco menší vlhkost než bývá obvyklé, takže to lze snést. Ale tím Schmetterlingsfarm zdaleka nekončí. V dalších místnostech je entomologické muzeum s bezpočtem preparovaných motýlů, pavouků, štírů, kobylek a sarančat. Ve stěnách jsou pak insektária s živým hmyzem. Dále následuje muzeum minerálů, obchod se suvenýry, asijský obchod, kde je mj. i pár terárií, občerstvení atd.
    Soukromá farma je vedena naprosto profesionálním a odborným způsobem. V běžných motýlích zařízeních nepotkáte obvykle jediného zaměstnance, krom prodavače vstupenek, taky se stále něco děje, personál v jednom kuse něco dělá - uklízí, upravuje, sbírá kukly, dohlíží na návštěvníky, poskytuje informace... Nepočítám-li motýlí parky v tropech, které jsou venku (bez budovy), neviděl jsem hezčí zařízení pro motýly. Být na Usedomu nebo v blízkosti a vynechat návštěvu Motýlí farmy v Trassenheide by byl hřích... Vstupné je 7,50 €, uvážím-li, že v ostatních motýlích domech pětinové velikosti je vstupné obvykle 6 a víc €, je Schmetterlingsfarm Trassenheide "zadarmo".

  Oficiální stránky: www.schmetterlingsfarm.de/usedom/index.htm Údaje k roku: 2008
   

 

     
     
           

Poslední úprava stránek: 12. března 2011